Co muszę zabrać ze sobą na lot w tandemie?

W zasadzie do lotu na lotnisku nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wskazany jest swobodny, niekrępujący strój - w przypadku gdy nie ma upałów lepiej by był nieprzewiewny. Zalecane są buty o charakterze sportowym najlepiej nad kostkę aczkolwiek na lotnisku gdzie starujemy z idealnie równego terenu nie jest to wymóg konieczny (szpilki lub klapki będą jednak lekkim przegięciem). Przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, a jeżeli jest chłodniej to cienkie rękawiczki. Niektórzy twierdzą, że przy locie z akrobacjami przydatny jest jeszcze pampers ale to chyba lekka przesada :).

Czy jest jakieś ograniczenie wagowe dla pasażerów tandemu?

Rozpiętość wagowa jest bardzo duża. Minimalna waga pasażera to 25 kg a maksymalna to 120 kg. W przypadku jeszcze lżejszego pasażera istnieje możliwość zabrania przez pilota dodatkowego balastu co zrekompensuje niedobory w wadze natomiast w przypadku nadwagi jest trochę gorzej bo nie ma już czego zostawić. Paralotnia dwuosobowa (tandem) ma system (trymery) umożliwiający dostosowanie jej właściwości lotnych w podanym wyżej przedziale do obciążenia. Niestety wymusza to na pilocie zadanie pytania o wagę pasażera co szczególnie w przypadku kobiet nie zawsze jest dobrze widziane za co z góry przepraszamy. Ostatnio intensywnie trenujemy ocenę wagi na oko i gdy dojdziemy do perfekcji pozbędziemy się tego problemu :).

Czy loty w tandemie są bezpieczne?

Uwzględniając, że uprawnienia do latania tandemem może dostać tylko bardzo dobry pilot o bardzo dużym doświadczeniu oraz uwzględniając, że paralotniarstwo jest sportem bezpiecznym (patrz wyżej) trudno znaleźć sposób na bezpieczniejsze spędzenie czasu.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla osób, które chcą latać z pilotem w tandemie?

Górnej granicy w zasadzie nie ma. Lataliśmy już z pasażerami o wieku 70 +. Jeżeli chodzi o dolną granicę to musi być z pasażerem pełny kontakt więc niemowlaki w zasadzie są wykluczone. Zabranie w powietrze 12- letniego pasażera nie stanowi problemu a lataliśmy już z młodszymi (6 letnia dziewczynka). Jednak podczas lotu z najmniejszymi amatorami podniebnej przygody muszą być optymalne warunki atmosferyczne. Oczywiście w przypadku niepełnoletnich pasażerów niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Na jaką wysokość można polecieć paralotnią w tandemie?

Wszystko zależy jak zwykle od czasu, miejsca, umiejętności i pieniędzy :). W górach bywają takie dni gdy prądy termiczne pozwalają wzbić się się na wysokość najwyższych szczytów - np. wielokrotnie paralotniarze lądowali już na szczycie Mont Black. Nasz pilot podczas lotu w Dolomitach uzyskał w tandemie wysokość 3700 m a w 2013r w Karkonoszach nad Śnieżką 3300 m. Podczas lotów zapoznawczych na lotniskach aż takie wysokości nie są osiągane. Standardowa wysokość to 500 - 700. Aczkolwiek podczas imprezy zakończenia sezonu w Oleśnicy 26.11.2013r wszystkie hole tandemu były na wysokość powyżej 1200 m a rekordowy miał 1320.