Lot w tandemie - góry
W górach latamy startując z nachylonych zboczy np. nartostrad. Po paru krokach paralotnia unosi nas w powietrze i szybujemy majestatycznie nad górskimi zboczami. Latanie w takim terenie zapewnia niesamowite widoki i przeżycia ale jest logistycznie znacznie bardziej skomplikowane więc tak na prawdę przeznaczone jest dla koneserów.

Kierunek i siła wiatru:

W górach bardzo istotny jest kierunek wiatru i siła wiatru. Start odbywa się zawsze pod wiatr musimy więc opierając się o prognozy starannie przewidzieć miejsce z którego w danym dniu da się polecieć. Ponieważ w większości przypadków startujemy z wąskich nartostrad lub przecinek leśnych dopuszczalne odchyłki wiatru nie są zbyt duże. Dlatego też trudniej jest z wyprzedzeniem ustalić z którego miejsca w dany dzień da się polatać. Często jest tak, że wcześniej umawiamy się alternatywnie na latanie np. w dwóch miejscach a decyzję ostateczną podejmujemy w ostatnim momencie już w trakcie wyjazdu w oparciu o rzeczywiste informacje o sile i kierunku wiatru w danym miejscu.

Na Dolnym Śląsku mamy do dyspozycji następujące startowiska nadające się do startu tandemem:
Stanowisko Miejscowoć Kierunek
Karkonosze Kopa Karpacz płn
Rudnik Kowary płn-zach
Cerna Hora Janskie Łaźnie płd
Miedviedin Spindlerovy Młyn płd, płd-zach
Góry Wałbrzyskie Mieroszów płd
Dzikowiec Boguszów Gorce płn-wsch
Srebrna Góra płn-wsch, wsch
Grzmiąca k. Wałbrzycha płd-wsch
Andrzejówka płn
Niezależnie od trudności z wyborem miejsca w przypadku gór logistyka z organizacją samego latania jest znacznie trudniejsza. Po locie trzeba złożyć sprzęt, a to trochę czasu zajmuje, dotrzeć do wyciągu, odstać w kolejce, wjechać na górę, dojść na startowisko i rozłożyć sprzęt ponownie. Dodatkowo na większość polskich startowisk trzeba wchodzić "z buta" a paralotnia dwuosobowa niestety waży trochę.
Np. lot z Kopy w Karpaczu szczególnie w weekend ze względu na kolejkę do kolejki, bardzo długi czas jazdy wyciągiem, dużą odległość lądowiska od dolnej stacji wyciągu trwa tak długo, że nie ma praktycznie szansy na zrobienie więcej niż dwóch lotów w ciągu jednego dnia. Dlatego z Kopy warto się umawiać na długi lot podczas którego wykorzystując prądy termiczne, podobnie jak szybowce, zdobywać będziemy wysokość i który zapewni niesamowite wrażenia. Widok z góry na Śnieżkę, Śnieżne Kotły, Szrenicę, Harrachov, Pec, czy Cerną Horę, przelatywanie nad graniami i szczytami pozostanie na zawsze w pamięci a zdjęcia czy filmy które zrobimy z góry, wzbudzą entuzjazm i zazdrość wśród znajomych :)